Přemysl Otakar II. král český, železný a zlatý

Velký portrét

POII socha z NM ořezJedná se o projekt celovečerního dokumentu s hranými prvky, tedy doku-dramatu. O tomto významném českém králi bylo vyprávěno mnoho legend, psali o něm kronikáři středověku, renesance i baroka a to po celé střední Evropě a poté novodobí absolventi věd historických. Poslední obsáhlá práce vyšla koncem roku 2012 s názvem Přemysl Otakar II. král na rozhraní věků od známého historika Josefa Žemličky. Z této práce nejvíce čerpáme při tvorbě tohoto projektu a psaní scénáře, protože nejvíce koresponduje se zvolenou formou celovečerního dokumentu a to pohledem na krále železného a zlatého v jisté rozpolcenosti názorů, kde jedněmi je glorifikován zcela nekriticky a druhými zase, opět nekriticky, poukazováno většinově na negativa.

Je zvláštní, že od vzniku kinematografie a televize, nebyl o Přemyslu Otakarovi II. natočen žádný velký životopisný dokument. Pouštíme se tedy do tohoto bílého místa poprvé, což je zavazující. Hned úvodem je ale třeba říci, že vytvořený scénář, a tím i dokument, si nekladou nároky na vědeckou práci o pátém českém králi, ale daleko spíše půjde o vytvoření populárně naučného komerčního TV dokumentu s hranými prvky, u kterého uvažujeme i delší verzi pro uvedení v kinech. 

Rámcovou prezentací projektu se můžete projít po kliknutí na obrázek níže:

P. O. II. medaile

Přemysl ve zbroji a na koni ořezPředpoklad realizace

2018 květen 2021: příprava realizace (dokončení scénáře, kamerové obhlídky, iniciativa k získání potřebné finanční částky na realizaci)

2021 červen – 2022 květen: realizace (předpoklad)

2022 červen – premiéra a vysílání (předpoklad)

Podle této dobové kresby bude pro dokument vyrobena replika zbroje Přemysla Otakara II.

Odhad nákladů na realizaci

Chceme, aby v ČR konečně vzniklo doku-drama po vzoru BBC s výraznou animací při řešení bitev a s dohrávanými scénami, ale aby to stále byl dokument a ne hraný film s dokumentárními prvky. Proto náklady na realizaci jsou odhadovány, u realizaci dokumentů u nás na poměrně nezvyklou částku, cca 6  - 7 mil. Kč.

Přehled měst, založených Přemyslem Otakarem II. nebo jím povýšených na město s uvedením, která přispěla na podporu realizace doku-dramatu a se kterými se o podpoře jedná, najdete ZDE a v Síni partnerů a dárců.

* *