Iniciativa za sejmutí klatby a omluvu

022441Edukativní společnost chce požádat papeže Františka o sejmutí klatby a o omluvu za tento nespravedlivý akt vykonaný na české královně, její rodině a na dalších osobnostech 2. poloviny 15. století.

Každoročně na Zelený čtvrtek vyhlašovali v minulosti papežové klatby. Takto byla vyhlášena klatba nad českou královnou Johankou z Rožmitála, nad jejím manželem českým králem Jiřím z Poděbrad a zároveň i nad jejich dětmi a dalšími takzvanými kacíři. Roztomilé uplatňování kolektivní viny, že? Navíc k žádnému provinění nedošlo! K historii roku 1467 o aktu prokletí píše František Palacký takto: „Tenkráte král Jiří 26. března postaven poprvé v čelo dlouhého a děsného katalogu, i se všemi těmi, kdo by jeho dále přidržeti se a poslouchati chtěli; v pozdějších letech proklínáni vedle něho také manželka i děti, zvláště Viktorin, Mistr Jan Rokycana i doktor Řehoř z Heimburka zejména.“

PietrobarboPapeži Pavlu II. se tak podařilo totálně rozvrátit konsolidaci a zklidnění poměrů po husitských válkách, které u nás nastalo především díky Jiřímu z Poděbrad, jeho politickému taktu a diplomacii, kdy se mu podařilo, aby oba tábory – katolíci a utrakvisté – žili ve shodě. Sám šel příkladem, kdy si za ženu zvolil příslušnici katolického tábora.

DŮVOD PROKLETÍ JOHANKY
Proč vlastně byla královna Johanka prokleta? Pro nic menšího, než že přidržeti se a poslouchati chtěla“ svého muže, s jehož názory na víru a řešení sporů mírovou cestou se bezvýhradně ztotožňovala a kterého papež proklel jako arcikacíře. K tomu se přidalo podezření z travičství a to, že si dovolila vydat modlitební knihu, což bylo výlučně právo církve.

A ČÍM SE PROVINIL JIŘÍ?
Umíněně se držel kompaktát schválených církevním koncilem, jejichž nejdůležitějším bodem bylo přiznání nároku na přijímání z kalicha pro všechny příslušníky utrakvistických frakcí církve v Českém království a chtěl řešit konflikty mírovou cestou a to dohodou mezi evropskými panovníky. V tomto projektu poněkud zapomněl na papeže.

PROKLETÍ TRVÁ
Edukativní společnost zjistila, že toto prokletí české královny, krále, jejich dětí a dalších, nebylo Vatikánem nikdy odvoláno. Těm, co něco vědí o energiích, nemusíme vysvětlovat, že negativní energie tímto aktem vyvolaná je zde stále přítomna a různým způsobem neblaze působí.

Johanka a Jiří kompri    6

INICIATIVA ZA SEJMUTÍ KLATBY A ŽÁDOST O OMLUVU
Edukativní společnost je přesvědčena, že dnes jistě již nikdo nepovažuje českého krále Jiřího z Poděbrad a královnu Johanku z Rožmitála za arcikacíře, stejně tak, jako jejich děti, o mistru Janu Rokycanovi a Řehoři z Heimburka nemluvě.

Z toho důvodu se ES rozhodla, v rámci realizace projektu doku-dramatu o Johance z Rožmitála, sestavit dopis adresovaný papeži Františkovi, ve kterém chce jeho svatost požádat o sejmutí klatby z české královny a ze všech výše jmenovaných a zároveň bude v tomto dopise žádat o omluvu za tento nespravedlivý akt, který téměř rozvrátil tehdejší České království a měl za následek tisíce životů zbytečně utracených křížovou výpravou vyhlášenou papežem Pavlem II. proti takzvaně kacířským Čechům.
Chceme požádat 12 českých měst spojených s životem královny Johanky, aby se k takové žádosti připojila rozhodnutím svých zastupitelů a pokud zastupitelé rozhodnou o připojení města k žádosti, aby byla k naší žádosti přivěšena pečeť města. Starostové Mělníka a Rožmitála pod Třemšínem

24 Mělník                        10 Rožmitál pod Třemšínem

již přislíbili, že podporu žádosti, až jim bude předložena, nechají projít schválením zastupitelů. O připojení podpisů k žádosti požádáme i současnou českou šlechtu, vládu a prezidenta republiky.

Rok 600 výročí upálení mistra Jana Husa, kterýžto rok byl zároveň pojat, jako rok usmíření, bás inspiroval přijít s takovou iniciativou. Dále jsme přesvědčení, že papež František takové žádosti vyhoví a zařadí se tak vedle svého předchůdce papeže Jana Pavla II., který vyslovil politování nad upálením mistra Jana Husa. Jedná se přeci o nespravedlnost a ta musí být odčiněna ať od jejího vykonání uběhlo i několik století. I symbolické odčinění má velký význam.

Zmíněný dopis papeži sestavujeme pomocí rad církevních teologů a historiků a jakmile bude dopis sestaven, uvedeme jeho plné znění na těchto stránkách. Trvá to ale dlouho a dá to hodně práce. Veřejnost se bude moci k žádosti o sejmutí klatby a k žádosti o omluvu připojit pomocí petice, kterou k této iniciativě založíme. Sledujte proto, prosíme, aktuality tohoto webu, kde vás s textem dopisu seznámíme a též se zde dozvíte, k jakému datu bude petice spuštěna.

Budeme rádi, když nám níže do komentářů napíšete váš názor, co si o této naší iniciativě myslíte.

* *


Komentáře

Iniciativa za sejmutí klatby a omluvu — Komentáře: 6

 1. Dobrý den, Evo, děkuji Vám, že jste se do očištění jména našeho krále a jeho ženy pustila. Imponuje mi, že Vám zdánlivě bezvýznamná věc stojí za to. Kéž jste tvrdohlavá. Srdečně, Tonda Baudyš

 2. Dobrý den,
  moc držím palce, aby se podařilo zbavit klatby krále Jiřího z Poděbrad a jeho ženy Johanky z Rožmitálu. Král Jiří byl pro mne vždy velmi sympatickou osobností, o existenci jeho druhé ženy Johany jsem dosud neměla ani ponětí. Zdravím Jarmila Miklová

 3. Vážená paní Miklová, děkujeme za Váš milý komentář. Jak se vyvíjejí věci v naší iniciativě o sejmutí klatby budeme na těchto stránkách informovat.
  Hezký den. Pavel Přemysl Ries

 4. Dobrý den, pane Baudyši,
  rád Vás po delší době vidím (na fotografii :-) ) – potkávali jsme se svého času na blogu Respektu a se zájmen jsem četl Vaše články. Děkuji za Vaši reakci k naší iniciativě. Chápající slova vždy potěší. Hezký den. Pavel P. Ries

 5. Jsem velice nadšená takovou iniciativou očištění a nápravy. Držím palce a prosím o patřičnou tvrdohlavost a pokud možno vydržte v podobné práci.děkuji za Vaši snahu.O

 6. Dobrý den, děkuji za email a odkaz.

  Stran starého textu:
  Nebýt toho, jak „zametli“ s Petrem Nečasem a „amnestie“, považoval bych prezidenta VK za „důstojného pána“ typu polovičního Masaryka. Takto tomu nerozumím a nechci hodnotit. Ve věci tématu (mého) starého textu mohlo jít o shodu pouze časovou. Nevím. Nevím o tom, že se v té konkrétní věci prezident VK angažoval. Stejně tak nevím o tom, že jakkoli změnil svůj názor a svůj lidský postoj kardinál Miloslav Vlk. Jeho jednání ve věci slovenského arcibiskupa Bezáka vnímám kladně, ale mohlo to být jak proto, že se (v postoji k tzv. státní bezpečnosti) už „poučil“, ale také to nijak souviset nemuselo).

  Stran vaší aktivity:
  Bůh je Pánem i nad sobotou a Jeho přání, záměry i moc jsou VŽDY více, než jakákoliv lidská zloba. Hovořit v souvislosti s vaší aktivitou o reinkarnaci i jakékoliv „magii“ pokládám nejen za KONTRAPRODUKTIVNÍ, ale i za nepravdivé a za „mimo“. Prostě Boha lze těžko podřídit lidským záměrům.

  Nicméně, když v té době byli lidé schopni UPÁLIT dokonce katolického kněze, který navíc svatým byl a v Boha OSOBNĚ věřil a Božího pohledu na nás lidi se dovolával, nedělám si iluze, že mohlo dojít k proklínání i lidí tzv. „mimo církev“.

  Zda má smysl se dožadovat jakékoliv formy „omluvy“ nedokáži posoudit. Nad to však považuji za důležitější, aby (pakliže k takovým výrokům v minulosti došlo – to ať zkoumají historici, já toto nestudoval) AUTORITA církve JASNĚ řekla, že proklínat KOHOKOLIV a) NEBYLO správné a b) nebylo ani Biblické ve smyslu přání Boha/Ježíše Krista.

  Zda v souvislosti s „rehabilitací“ kněze Jana Husa dojde ke zmínění i jmen jiných, kterým bylo v minulosti ublíženo, a kteří k šíření záměrů a přání Boha v minulosti přispěli, bude to jen a jen DOBŘE.

  Myslím si, že poslání církve je skutečně v pozici „učit“, než kohokoliv trestat. Stejně tak i Ježíš Kristus: Lidí, které „zázraky“ uzdravil nebylo mnoho. Ale ukázal nám VŠEM návod, jak žít.

  Díky.

  Martin H.

  ———- Původní zpráva ———-
  Od: Pavel P. Ries
  Komu: martin.hajny@seznam.cz
  Datum: 9. 7. 2015 11:42:52
  Předmět: Dotaz

  Zdravím, pane Hajný,

  váš článek o Husovi versus Klaus a církev mne opravdu velmi zaujal. Pokud byste si našel čas, podívejte se na tuhle naší iniciativu: http://edukativnispolecnost.cz/?page_id=1788. Zajímalo by mne, co si o ní myslíte.

  Díky za případný názor a přejí hezké léto pro lítání.

  Pavel P. Ries

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>